Εικόνα 213601
894 VIEWS

Share

1,451,131 total
4,981 live
894 video
903,858 photo
Views:


Παρακολουθήστε Ζωντανά & On Demand τα Πανελλήνια Σεμινάρια Ομάδων Εργασίας 2016 της Ελληνικής Καρδιολογικής Εταιρείας.

11 - 13 Φεβρουαρίου 2016
Ξενοδοχείο Du Lac, Ιωάννινα

Εγγραφείτε μέσω της ΕΚΕ για να λάβετε κωδικό barcode για την παρακολούθηση σας.

Ο χρόνος παρακολούθησης προσμετράται μέσω Υπολογιστή, Iphone και Ipad.

Για να δείτε το Τελικό Πρόγραμμα, πατήστε εδώ.

Για να δείτε το ηλεκτρονικό πρόγραμμα και να αξιολογήσετε τις ομιλίες και τα sessions πατήστε εδώ.

Το υλικό του συνεδρίου αφορά σε ιατρούς.


 
Sort by Date | Views
11/02 ΔΩΔΩΝΗ
08:25 - 08:30
Προσφώνηση Προέδρου Ομάδας Εργασίας  Πρόληψης και Αποκατάστασης

Evaluated
Evaluation

Πρόεδρος: Π. Καλογερόπουλος

08:30 - 09:45
Α’ Στρογγυλό Τραπέζι 

Δοκιμασία κόπωσης - προληπτική Kαρδιολογία

Evaluated
Evaluation
08:30 - 08:45
Κριτήρια θετικότητας δοκιμασίας κόπωσης πέραν της κατάσπασης του ST

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Εγγλεζόπουλος (Αθήνα)

08:45 - 09:00
Θέση της δοκιμασίας κόπωσης σε ασυμπτωματικούς ασθενείς

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Φουκαράκης (Κρήτη)

09:00 - 09:15
Προσφορά της εργοσπειρομετρίας σε ασθενείς με δυσλειτουργία αριστερής κοιλίας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Τριανταφυλλίδη (Αθήνα)

09:15 - 09:30
Στατίνες στην πρωτογενή πρόληψη, συνεχίζεται η αντιπαράθεση

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Πιπιλής (Αθήνα)

09:30 - 09:45
Συζήτηση

Πρόεδροι: Α. Δραγανίγος (Κέρκυρα), Δ. Μαντζουράτος (Αθήνα)

09:45 - 11:00
Β’ Στρογγυλό Τραπέζι 

Παρουσίαση κλινικών περιστατικών

Evaluated
Evaluation
09:45 - 10:00
ΓΝΑ Σισμανόγλειο

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Β. Κακιούζη (Αθήνα)

10:00 - 10:15
ΓΝΑ Παμμακάριστος

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Φίλος (Αθήνα)

10:15 - 10:30
ΓΝ Βενιζέλειο Κρήτης

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Ρογδάκης (Κρήτη)

10:30 - 10:45
Πανεπιστημιακή Καρδιολογική Κλινική Ιωαννίνων

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Μ. Κολιός (Ιωάννινα)

10:45 - 11:00
ΓΝ Τζάνειο

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Τ. Μουσιαμά (Αθήνα)

Πρόεδροι: Ι. Γουδέβενος (Ιωάννινα), Π. Κουνατιάδης (Αθήνα), Κ. Σιόγκας (Ιωάννινα)

Σχολιαστές: Α. Θεοχάρης (Αθήνα), Γ. Μάκος (Αθήνα), Τ. Ξυδάς (Αθήνα), Κ. Πουλόπουλος (Αθήνα), Δ. Πρωτόγερος (Αθήνα), Σ. Χαντανής (Αθήνα), Χ. Χασάπη (Ναύπλιο)

11:00 - 11:30
Διάλειμμα 

11:30 - 12:45
Γ’ Στρογγυλό Τραπέζι 

Νεότερα δεδομένα στη φαρμακευτική διαχείριση των λιπιδίων

Evaluated
Evaluation
11:30 - 11:45
Κλινικό περιστατικό οικογενούς υπερχοληστερολαιμίας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Π. Κωστάκου (Αθήνα)

11:45 - 12:00
Μεταγευματική υπερλιπιδαιμία: πρώτα αποτελέσματα μελέτης HPLS

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Β. Γιάνναρης (Αθήνα)

12:00 - 12:15
Νεότερα στη φαρμακευτική διαχείριση των λιπιδίων

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Μ. Παξιμαδάκης (Αθήνα)

12:15 - 12:30
Παρενέργειες στατινών: έχουν κλινική σημασία;

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Δ. Ρίχτερ (Αθήνα)

12:30 - 12:45
Συζήτηση

Σχολιαστές: Α. Αραπογιάννη (Αθήνα), Π. Καλογερόπουλος (Αθήνα), Ε. Λυμπερόπουλος (Ιωάννινα)

Πρόεδροι: Γ. Κολοβού (Αθήνα), Σ. Λυμπέρη (Αθήνα)

12:45 - 14:00
Δ’ Στρογγυλό Τραπέζι 

Κάπνισμα, χρόνια στεφανιαία νόσος

Evaluated
Evaluation
12:45 - 13:00
Οργάνωση ιατρείου διακοπής καπνίσματος

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Κουρέα (Αθήνα)

13:00 - 13:15
Βαρενικλίνη στο οξύ ισχαιμικό σύνδρομο έχει θέση;

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Γκουμάς (Αθήνα)

13:15 - 13:30
Πόσο ασφαλή είναι τα φάρμακα διακοπής του καπνίσματος;

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Π. Μάργος (Αθήνα)

13:30 - 13:45
Είναι μονόδρομος η επαναιμάτωση σε ασθενείς με χρόνια στεφανιανιαία νόσο;

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Δάβος (Αθήνα)

13:45 - 14:00
Συζήτηση

Πρόεδροι: Π. Καλογερόπουλος (Αθήνα), Ε. Μπιλιανού (Αθήνα)

14:00 - 16:00
Διάλειμμα – Εκλογές 

16:00 - 16:30
Διάλεξη 

Νεότερα αντιπηκτικά στη κλινική πράξη

Evaluated
Evaluation
16:00 - 16:30
Νεότερα αντιπηκτικά στη κλινική πράξη

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Αντωνίου (Αθήνα)

Πρόεδροι: Β. Γιαννακοπούλου (Αθήνα), Δ. Περρέα (Αθήνα)

16:30 - 17:00
Αντιπαράθεση 

Βέλτιστη χρονική διάρκεια διπλής αντιαιμοπεταλιακής αγωγής σε ασθενείς μετά από αγγειοπλαστική και τοποθέτηση ενδοστεφανιαίας πρόθεσης. Ένας χρόνος είναι αρκετός;

Evaluated
Evaluation
16:30 - 16:45
Υπέρ

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ν. Πατσουράκος (Αθήνα)

16:45 - 17:00
Κατά

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Γαβριελάτος (Αθήνα)

Πρόεδροι: Ε. Παπαδημητρίου (Ιωάννινα), Δ. Σταμάτης (Αθήνα)

17:00 - 17:15
Κλείσιμο εργασιών – Συμπεράσματα 

Evaluated
Evaluation
11/02 ΕΡΑΤΩ
08:25 - 08:30
Προσφώνηση Προέδρου Ομάδας Εργασίας Αρτηριακής Υπέρτασης

Evaluated
Evaluation

Πρόεδρος: Ι. Ζαρίφης

08:30 - 09:30
Α’ Στρογγυλό Τραπέζι 

Αρτηριακή υπέρταση και συνοσηρότητες

Evaluated
Evaluation
08:30 - 08:45
Καρδιαγγειακή απεικόνιση σε υπερτασικούς ασθενείς με καρδιακή νόσο

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Φ. Λαζαρίδου (Θεσσαλονίκη)

08:45 - 09:00
Υπερτασική καρδιακή ανεπάρκεια με διατηρημένο κλάσμα εξώθησης: σύγχρονη θεώρηση και αντιμετώπιση

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Β. Κατσή (Ιωάννινα)

09:00 - 09:15
Το συμπαθητικό σύστημα και η αρτηριακή υπέρταση

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Τσινόπουλος (Σέρρες)

09:15 - 09:30
Συζήτηση

Πρόεδροι: Δ. Μεντζικώφ (Αθήνα), Σ. Τσιάρα (Ιωάννινα), Σ. Φούσας (Αθήνα)

09:30 - 10:30
Β’ Στρογγυλό Τραπέζι 

Ειδικά θέματα στην αρτηριακή υπέρταση

Evaluated
Evaluation
09:30 - 09:45
Διαχείρηση υπερτασικών ασθενών με στένωση αορτικής βαλβίδας (κατά την διάρκεια πριν και μετά την αντικατάσταση βαλβίδας)

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Μ. Μαρκέτου (Κρήτη)

09:45 - 10:00
Υπολειπόμενος καρδιαγγειακός κίνδυνος στη θεραπεία της υπέρτασης

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ν. Καμπουρίδης (Καβάλα)

10:00 - 10:15
Διαλογή υπερτασικών ασθενών με στυτική δυσλειτουργία για ασυμπτωματική στεφανιαία νόσο. Ποιοι, πότε και πως;

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Μ. Δούμας (Θεσσαλονίκη)

10:15 - 10:30
Συζήτηση

Πρόεδροι: Γρ. Βυσσούλης (Αθήνα), Ι. Στυλιάδης (Θεσσαλονίκη)

10:30 - 11:00
Διάλεξη 

Κανόνες και σφάλματα στην επιλογή της συνδυασμένης αντιϋπερτασικής αγωγής

Evaluated
Evaluation
10:30 - 11:00
Κανόνες και σφάλματα στην επιλογή της συνδυασμένης αντιϋπερτασικής αγωγής

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Θ. Μακρής (Αθήνα)

Πρόεδροι: Κ. Θωμόπουλος (Αθήνα), Δ. Συμεωνίδης (Καβάλα)

11:00 - 11:30
Διάλειμμα 

11:30 - 12:30
Γ’ Στρογγυλό Τραπέζι 

Υπέρταση σε ειδικές ομάδες

Evaluated
Evaluation
11:30 - 11:45
Μέτρηση της αρτηριακής πίεσης σε ασθενείς με κολπική μαρμαρυγή

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Καλλίστρατος (Αθήνα)

11:45 - 12:00
Διαχείριση της αρτηριακής υπέρτασης κατά τη διάρκεια ογκολογικής θεραπείας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Μιχαλοπούλου (Αθήνα)

12:00 - 12:15
Πόσο επιθετικά πρέπει να ελέγχουμε την αρτηριακή πίεση στην εγκυμοσύνη;

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Καρπάνου (Αθήνα)

12:15 - 12:30
Συζήτηση

Πρόεδροι: Χ. Λιόλιος (Γρεβενά), Ι. Μπαρμπετσέας (Αθήνα)

12:30 - 13:30
Δ’ Στρογγυλό Τραπέζι 

Kλασσικά, σύγχρονα, αλλά πάντα επίκαιρα προβλήματα στην αρτηριακή υπέρταση

Evaluated
Evaluation
12:30 - 12:45
Πώς να διαγνώσουμε και να θεραπεύσουμε τον υπεραλδοστερονισμό

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Σ. Δούμα (Αθήνα)

12:45 - 13:00
Είναι όλα τα διουρητικά ίδια και σε ποιες δόσεις;

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Δ. Κωνσταντινίδης (Αθήνα)

13:00 - 13:15
Τα υπέρ και τα κατά της θεραπείας με έτοιμους συνδυασμούς φαρμάκων

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Χ. Γράσσος (Αθήνα)

13:15 - 13:30
Συζήτηση

Πρόεδροι: Δ. Παπαδόπουλος (Αθήνα), Ε. Τριανταφυλλίδη (Αθήνα)

13:30 - 14:00
Διάλεξη 

Είναι όλα τα αντιϋπερτασικά φάρμακα ισοδύναμα;

Evaluated
Evaluation
13:30 - 14:00
Είναι όλα τα αντιϋπερτασικά φάρμακα ισοδύναμα;

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Μανώλης (Αθήνα)

Πρόεδρος: Ι. Καλλικάζαρος (Αθήνα)

14:00 - 16:00
Διάλειμμα - Εκλογές 

16:00 - 17:00
Παρουσίαση κλινικών περιστατικών 

Evaluated
Evaluation
16:00 - 16:15
ΓΝΑ Ιπποκράτειο

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Ανδρίκου (Αθήνα)

16:15 - 16:30
ΓΝΑ Ε. Βενιζέλου

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Βαμβάκου (Αθήνα)

16:30 - 16:45
ΓΝΑ Λαϊκό Καρδιολογικό Τμήμα

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Ζέρβα (Αθήνα)

16:45 - 17:00
Β’ Πανεπιστημιακή Καρδιολογική Κλινική Ιωαννίνων

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Μπεχλιούλης (Ιωάννινα)

Πρόεδροι: Κ. Κυφνίδης (Αθήνα), Δ. Παπαδογιάννης (Αθήνα)

17:00 - 17:30
Διάλεξη 

Μπορεί η μελέτη Sprint να αλλάξει τα guidelines;

Evaluated
Evaluation
17:00 - 17:30
Μπορεί η μελέτη Sprint να αλλάξει τα guidelines;

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Τσιούφης (Αθήνα)

Πρόεδρος: Ι. Ζαρίφης (Θεσσαλονίκη)

17:30 - 18:00
Παρουσίαση ερευνητικού έργου 2015 - 2016 

Evaluated
Evaluation
17:30 - 18:00
Παρουσίαση ερευνητικού έργου 2015 - 2016

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Μιχαηλίδης (Ξάνθη)

Πρόεδροι: Ι. Ζαρίφης (Θεσσαλονίκη), Δ. Παπαδόπουλος (Θεσσαλονίκη)

18:00 - 18:30
Διάλειμμα 

18:30 - 19:00
Δορυφορική Διάλεξη 

ABBOTT/MYLAN

Evaluated
Evaluation
19:00 - 20:00
Ε’ Στρογγυλό Τραπέζι 

Από την προϋπέρταση στην ανθεκτική υπέρταση

Evaluated
Evaluation
19:00 - 19:15
Πότε πρέπει να αρχίσουμε αντιϋπερτασική αγωγή;

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Χ. Γράσσος (Αθήνα)

19:15 - 19:30
Επεμβατική θεραπεία. Πού βρισκόμαστε σήμερα;

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Δημητριάδης (Αθήνα)

19:30 - 19:45
Ιδιοπαθής υπέρταση στα παιδιά;

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Χ. Ντέλλος (Αθήνα)

19:45 - 20:00
Συζήτηση

Πρόεδροι: Ρ. Καλαϊτζίδης (Ιωάννινα), Μ. Παπαβασιλείου (Αθήνα)

20:00 - 20:30
Κλείσιμο εργασιών - Συμπεράσματα 

Evaluated
Evaluation
11/02 ΠΑΝΔΩΡΑ Α'
08:30 - 09:30
Α’ Στρογγυλό Τραπέζι 

Αναγνωρίζοντας τις νέες εξελίξεις στην Καρδιολογία

Evaluated
Evaluation
08:30 - 08:45
Καρδιακή ανεπάρκεια και κατάθλιψη: Νεότερα δεδομένα

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ο. Καρδακάρη (Ιωάννινα)

08:45 - 09:00
Μαγνητική τομογραφία καρδιάς: Τεχνικές και ιδιαιτερότητες

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Β. Μαλιάκας (Ιωάννινα)

09:00 - 09:15
Αξιολόγηση του επιπέδου υγείας των ασθενών μετά από διαδερμική τοποθέτηση αορτικής βαλβίδας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Φλώρου (Ιωάννινα)

09:15 - 09:30
Η αρτηριακή υπέρταση ως παράγοντας κινδύνου εμφάνισης καρδιαγγειακών συμβαμάτων και ψυχολογικής καταπόνησης

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Δ. Αραγιάννης (Αθήνα)

Πρόεδροι: Μ. Κάπελλα (Αθήνα), Ε. Υφαντή (Ιωάννινα)

09:30 - 10:00
Διάλεξη 

Το κρασί της καρδιάς μας

Evaluated
Evaluation
09:30 - 10:00
Το κρασί της καρδιάς μας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Β. Βαϊμάκης (Ιωάννινα)

Πρόεδρος: Λ. Στασινός (Αθήνα)

10:00 - 11:00
Β’ Στρογγυλό Τραπέζι 

Ερευνητικό βήμα στους νοσηλευτές

Evaluated
Evaluation
10:00 - 10:15
Επιδημιολογική μελέτη ασθενούς με στεφανιαία νόσο σε συνάρτηση με σακχαρώδη διαβήτη κατά τα έτη 2013-2015

Evaluated
Evaluation

Ομιλητές: Γ. Κράββαρης (Ιωάννινα), Α. Μπράνη (Ιωάννινα), Κ. Μπραχαντίνη (Ιωάννινα)

10:15 - 10:30
Ηλεκτρική ανάταξη σε ασθενείς με κολπική μαρμαρυγή στη στεφανιαία μονάδα κατά το έτος 2015

Evaluated
Evaluation

Ομιλητές: Α. Κατσαβριά (Ιωάννινα), Γ. Κιόση (Ιωάννινα), Ε. Βλαχοπούλου (Ιωάννινα)

10:30 - 10:45
Νοσηλευτική θεώρηση διεγερτικού ασθενούς στη στεφανιαία μονάδα

Evaluated
Evaluation

Ομιλητές: Π. Αγγελή (Ιωάννινα), Μ. Δάσιου (Ιωάννινα), Β. Μάκη (Ιωάννινα)

10:45 - 11:00
Δρόμοι αντοχής και καρδιάς σε μια έρευνα

Evaluated
Evaluation

Ομιλητές: Β. Πλεύρη (Ιωάννινα), Σ. Καλάμη (Ιωάννινα), Θ. Μαλάμου (Ιωάννινα)

Πρόεδροι: Θ. Μαλάμου (Ιωάννινα), Κ. Μπραχαντίνη (Ιωάννινα)

11:00 - 11:30
Διάλειμμα 

11:30 - 11:45
Προσφωνήσεις 

Evaluated
Evaluation
11:30 - 11:37
Προσφώνηση Προέδρου Ο.Ε.

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Λ. Στασινός

11:37 - 11:45
Προσφώνηση Προέδρου ΕΚΕ

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Σ. Φούσας

11:45 - 12:45
Γ΄ Στρογγυλό Τραπέζι 

Νεότερα δεδομένα στην αντιμετώπιση των παιδιατρικών ασθενών

Evaluated
Evaluation
11:45 - 12:00
Διερεύνηση και αντιμετώπιση της υπέρτασης σε παιδιά και εφήβους: Ο συμβουλευτικός ρόλος του νοσηλευτή

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Θεοδωρίδου (Θεσσαλονίκη)

12:00 - 12:15
Νοσηλευτική παρέμβαση σε παιδιά με πνευμονική υπέρταση

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Μ. Ρούμτσιου (Θεσσαλονίκη)

12:15 - 12:30
Ο ανοικτός βοτάλειος πόρος στα νεογνά: Νοσηλευτική παρέμβαση

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Π. Γεωργού (Θεσσαλονίκη)

12:30 - 12:45
Αιμοδυναμική παρακολούθηση ασθενούς σε παιδιατρική ΜΕΘ με τη μέθοδο της θερμοαραίωσης

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Ευλαβής (Θεσσαλονίκη)

Πρόεδροι: Ε. Παντελίδου (Θεσσαλονίκη), Ε. Χαρέλα (Θεσσαλονίκη)

12:45 - 13:45
Δ’ Στρογγυλό Τραπέζι 

Έρευνα και νεότερα δεδομένα στην επεμβατική Καρδιολογία

Evaluated
Evaluation
12:45 - 13:00
Δείκτης μάζας σώματος και στεφανιογραφικά ευρήματα στο ΓΝΙ «Γ. Χατζηκώστα»

Evaluated
Evaluation

Ομιλητές: Κ. Τσόλης (Ιωάννινα), Π. Γιώτη (Ιωάννινα), Θ. Μαλάμου (Ιωάννινα)

13:00 - 13:15
Επειδή τα φαινόμενα απατούν … FFR – Μετρήσεις σε Αιμοδυναμικό εργαστήριο

Evaluated
Evaluation

Ομιλητές: Ε. Τζίμα (Ιωάννινα), Β. Τελάκη (Ιωάννινα), Ε. Παππά (Ιωάννινα)

13:15 - 13:30
Αντιμετώπιση χρόνιων ολικών στεφανιαίων αποφράξεων (CTO)

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Σ. Πλακούτση (Ιωάννινα)

13:30 - 13:45
Τοποθέτηση μόνιμου βηματοδότη χωρίς ηλεκτρόδια

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Β. Τσιάβος (Ιωάννινα)

Πρόεδροι: Σ. Γιάννου (Ιωάννινα), Ε. Σταματοπούλου (Αθήνα)

13:45 - 14:00
Κλείσιμο εργασιών – Συμπεράσματα - Βραβεύσεις 

Evaluated
Evaluation
15:00 - 15:15
Προσφώνηση Προέδρου Ομάδας Εργασίας Αορτής και Περιφερικών Αγγείων

Evaluated
Evaluation

Πρόεδρος: Κ. Σταματελόπουλος

15:15 - 16:20
Α’ Στρογγυλό Τραπέζι 

Διάγνωση και αντιμετώπιση νοσημάτων της αορτής. Βασικές οδηγίες - κατευθύνσεις προς τον κλινικό Kαρδιολόγο. Παρουσίαση ενδιαφερόντων περιστατικών

Evaluated
Evaluation
15:15 - 15:30
Ανεύρυσμα ανιούσης αορτής. Διάγνωση και αντιμετώπιση

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Παππάς (Ιωάννινα)

15:30 - 15:45
Ανεύρυσμα κοιλιακής αορτής. Διάγνωση και αντιμετώπιση

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Χ. Κλωνάρης (Αθήνα)

15:45 - 16:00
Οξύ διαχωριστικό ανεύρυσμα θωρακικής αορτής. Διάγνωση και αντιμετώπιση

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Κότσια (Ιωάννινα)

16:00 - 16:20
Συζήτηση

Ομιλητής: Ε. Δουκιαντζάκης (Αθήνα)

Πρόεδροι: Μ. Ζαΐρης (Αθήνα), Κ. Φίλης (Αθήνα)

16:20 - 17:30
Β’ Στρογγυλό Τραπέζι 

Διάγνωση και αντιμετώπιση της περιφερικής αγγειοπάθειας. Βασικές οδηγίες - κατευθύνσεις προς τον κλινικό Kαρδιολόγο. Παρουσίαση ενδιαφερόντων περιστατικών

Evaluated
Evaluation
16:20 - 16:35
Νόσος καρωτίδων

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Πολυδώρου (Αθήνα)

16:35 - 16:50
Νόσος νεφρικών αρτηριών

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Γκιαλαγκούση (Θεσσαλονίκη)

16:50 - 17:05
Περιφερική αρτηριακή νόσος κάτω άκρων

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Στρουμπούλη (Αθήνα)

17:05 - 17:30
Συζήτηση

Πρόεδροι: Δ. Νίκας (Ιωάννινα), Α. Πολυδώρου (Αθήνα)

17:30 - 18:00
Διάλεξη 

Η κλινική αξία των νεότερων βιοδεικτών υποκλινικής αθηρωμάτωσης και αγγειακής φλεγμονής στην πρόγνωση καρδιαγγειακών συμβαμάτων

Evaluated
Evaluation
17:30 - 18:00
Η κλινική αξία των νεότερων βιοδεικτών υποκλινικής αθηρωμάτωσης και αγγειακής φλεγμονής στην πρόγνωση καρδιαγγειακών συμβαμάτων

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Σταματελόπουλος (Αθήνα)

Πρόεδρος: Λ. Μιχάλης (Ιωάννινα)

18:00 - 18:30
Διάλειμμα 

18:30 - 19:30
Γ’ Στρογγυλό Τραπέζι 

Παρουσίαση του ερευνητικού έργου των μελών της ΟΕ

Evaluated
Evaluation
18:30 - 18:40
Νοσοκομείο «Αλεξάνδρα». Θεραπευτική Κλινική Πανεπιστημίου Αθηνών

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Γεωργιόπουλος (Αθήνα)

18:40 - 18:50
Νοσοκομείο Αττικό. Α’ Καρδιολογική Κλινική Πανεπιστημίου Αθηνών

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Κατωγιάννης (Αθήνα)

18:50 - 19:00
Ιπποκράτειο Νοσοκομείο Αθηνών. Α’ Καρδιολογική Κλινική Πανεπιστημίου Αθηνών

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Π. Πιέτρη (Αθήνα)

19:00 - 19:10
Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ιωαννίνων. Καρδιολογική Κλινική Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Evaluated
Evaluation

Ομιλητές: Α. Μπεχλιούλης (Ιωάννινα), Β. Αργύρης (Ιωάννινα)

19:10 - 19:20
Νοσοκομείο Παπαπαγεωργίου. Πανεπιστημιακή Παθολογική Κλινική ΑΠΘ

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Γκαλιαγκούση (Θεσσαλονίκη)

19:20 - 19:30
Συζήτηση

Πρόεδροι: Κ. Σταματελόπουλος (Αθήνα), Δ. Τσεκούρα (Αθήνα)

19:30 - 19:45
Συμπεράσματα - Βράβευση εργασιών - Εκλογές ΟΕ 

Evaluated
Evaluation

Πρόεδροι: Λ. Μιχάλης, Κ. Σταματελόπουλος

12/02 ΔΩΔΩΝΗ
08:25 - 08:30
Προσφώνηση Προέδρου Ομάδας Εργασίας Καρδιακής Ανεπάρκειας

Evaluated
Evaluation

Πρόεδρος: Χ. Χρυσοχόου

08:30 - 10:00
Α’ Στρογγυλό Τραπέζι 

Διάγνωση και αντιμετώπιση οξείας καρδιακής ανεπάρκειας

Evaluated
Evaluation
08:30 - 08:45
Αλγόριθμος αντιμετώπισης ασθενούς

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Β. Ματζαράκη (Αθήνα)

08:45 - 09:00
Βιοδείκτες ή απεικόνιση;

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Κακάββας (Πάτρα)

09:00 - 09:15
Ο εντερο-ηπατικός άξονας στην καρδιακή ανεπάρκεια

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Δ. Τζιακάς (Αλεξανδρούπολη)

09:15 - 09:30
Ασθενής με αντίσταση στα διουρητικά

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Π. Κυριάκου (Θεσσαλονίκη)

09:30 - 09:45
Ασθενής με οξύ πνευμονικό οίδημα και υπόταση

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Δ. Καρατζάς (Αθήνα)

09:45 - 10:00
Συζήτηση

Πρόεδροι: Σ. Κάκουρος (Αθήνα), Α. Τρίκας (Αθήνα)

10:00 - 11:00
Β’ Στρογγυλό Τραπέζι 

Μυοκαρδίτιδα - Περικαρδίτιδα: Διάγνωση και θεραπεία

Evaluated
Evaluation
10:00 - 10:15
Αντιμετώπιση ασθενούς με χρόνια περικαρδιακή συλλογή

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Π. Βασιλείου (Αθήνα)

10:15 - 10:30
Νεότερα θεραπευτικά δεδομένα στην αντιμετώπιση της μυοκαρδίτιδας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Λάζαρος (Αθήνα)

10:30 - 10:45
Αρρυθμίες και πρόγνωση ασθενών

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ι. Αλεξανιάν (Αθήνα)

10:45 - 11:00
Συζήτηση

Πρόεδροι: Ι. Μαντάς (Χαλκίδα), Τ. Ξυδάς (Αθήνα)

11:00 - 11:30
Διάλειμμα 

11:30 - 12:00
Διάλεξη 

Νεφρά και καρδιά

Evaluated
Evaluation
11:30 - 12:00
Νεφρά και καρδιά

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Φ. Τρυποσκιάδης (Αθήνα)

Πρόεδρος: Δ. Τούσουλης (Αθήνα)

12:00 - 14:00
Γ’ Στρογγυλό Τραπέζι 

Χρόνια καρδιακή ανεπάρκεια

Evaluated
Evaluation
12:00 - 12:15
Ισχαιμική νόσος και καρδιακή ανεπάρκεια

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Στράτος (Αθήνα)

12:15 - 12:30
Ο ρόλος του βιώσιμου μυοκαρδίου στην ισχαιμική καρδιακή ανεπάρκεια

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Κίτσιου (Αθήνα)

12:30 - 12:45
Αμφικοιλιακή βηματοδότηση: LBBB ή ευρύ QRS

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Σ. Ξυδώνας (Αθήνα)

12:45 - 13:00
Καρδιοαναπνευστική κόπωση στη διάγνωση - πρόγνωση της καρδιακής ανεπάρκειας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Δάβος (Αθήνα)

13:00 - 13:15
Καρδιακός δυσυγχρονισμός - επανασυγχρονισμός

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Ξενάκης (Αθήνα)

13:15 - 13:30
Ιχνοστοιχεία και διατροφή

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Χαλικιάς (Αλεξανδρούπολη)

13:30 - 14:00
Συζήτηση

Πρόεδροι: Β. Γιόγιακας (Ηγουμενίτσα), Χ. Χρυσοχόου (Αθήνα)

14:00 - 16:00
Διάλειμμα - Εκλογές - Βραβεύσεις εργασιών 

16:00 - 17:00
Δ’ Στρογγυλό Τραπέζι 

Συνοσηρότητες στην καρδιακή ανεπάρκεια

Evaluated
Evaluation
16:00 - 16:15
Ασθενής με αναπνευστική νόσο

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Η. Ρεντούκας (Αθήνα)

16:15 - 16:30
Στεφανιαία νόσος και καρδιακή ανεπάρκεια

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Πατιαλιάκας (Αθήνα)

16:30 - 16:45
Αντιπηκτική αγωγή (παλαιότερη και νεότερη) στην καρδιακή ανεπάρκεια

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Πετροπούλου (Αθήνα)

16:45 - 17:00
Καρκίνος και καρδιαγγειακό

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Μ. Δρακοπούλου (Αθήνα)

Πρόεδροι: Ε. Μάτσακας (Αθήνα), Χ. Πίτσαβος (Αθήνα)

17:00 - 18:00
Ε’ Στρογγυλό Τραπέζι 

Διαδραστική συζήτηση κλινικών περιστατικών και θεραπειών υπό την μορφή ερωτήσεων

Evaluated
Evaluation
17:00 - 18:00
Διαδραστική συζήτηση κλινικών περιστατικών και θεραπειών υπό την μορφή ερωτήσεων

Evaluated
Evaluation

Ομιλητές: Κ. Παπαδόπουλος (Αθήνα), Ε. Οικονόμου (Αθήνα), Σ. Βεϊογλάνης (Χίος), Ι. Κοτρογιάννης (Ιωάννινα), Κ. Λιόντου (Αθήνα)

Πρόεδροι: Ν. Αγκομαχαλελής (Θεσσαλονίκη), Γ. Γιαμούζης (Λάρισα)

Σχολιαστές: Ε. Ζαχαριόγλου (Ζάκυνθος), Α. Κακάββας (Πάτρα), Ι. Καραντουμάνης (Έδεσσα), Κ. Οικονόμου (Έδεσσα)

18:00 - 18:30
Διάλειμμα 

18:30 - 19:00
Διάλεξη 

Τι άλλαξε στην αντιμετώπιση της καρδιακής ανεπάρκειας το 2016

Evaluated
Evaluation
18:30 - 19:00
Τι άλλαξε στην αντιμετώπιση της καρδιακής ανεπάρκειας το 2016

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Φιλιππάτος (Αθήνα)

Πρόεδρος: Γ. Παρχαρίδης (Θεσσαλονίκη)

19:00 - 19:30
Δορυφορική Ομιλία 

NOVARTIS

Evaluated
Evaluation
19:30 - 20:00
Διάλεξη 

Διάγνωση και προγνωστική σημασία της δεξιάς κοιλίας στην πορεία της καρδιακής ανεπάρκειας

Evaluated
Evaluation
19:30 - 20:00
Διάγνωση και προγνωστική σημασία της δεξιάς κοιλίας στην πορεία της καρδιακής ανεπάρκειας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Αυγεροπούλου (Αθήνα)

Πρόεδρος: Κ. Τεντολούρης (Αθήνα)

20:00 - 21:00
Ζ΄ Στρογγυλό Τραπέζι 

Το μέλλον στην καρδιακή ανεπάρκεια

Evaluated
Evaluation
20:00 - 20:15
Οικονομικές επιπτώσεις - προεκτάσεις στο μέλλον

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Αθανασάκης (Αθήνα)

20:15 - 20:30
Διαστολική καρδιακή ανεπάρκεια. Πού βρισκόμαστε σήμερα;

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Δούρας (Αθήνα)

20:30 - 20:45
Συσκευή υποβοήθησης αριστερής κοιλίας. Πότε δεν είναι αργά

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Μ. Τσιαματσούλης (Αθήνα)

20:45 - 21:00
Ο ρόλος του mobile health στην Καρδιολογία

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Μεταλληνός (Αθήνα)

Πρόεδροι: Σ. Κάκουρος (Αθήνα), Γ. Μάκος (Αθήνα)

21:00 - 21:15
Κλείσιμο - Συμπεράσματα 

Evaluated
Evaluation
12/02 ΕΡΑΤΩ
08:25 - 08:30
Προσφώνηση Προέδρου Ομάδας Εργασίας Ηχωκαρδιολογίας

Evaluated
Evaluation

Πρόεδρος: Φ. Παρθενάκης

08:30 - 09:30
Α΄ Στρογγυλό Τραπέζι 

Eκπαιδευτικό τραπέζι στην ηχωκαρδιογραφία: Βασικές αρχές απεικόνισης, εκτίμησης και ερμηνείας των:

Evaluated
Evaluation
08:30 - 08:40
2D, 3D - Strain

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Παπαδόπουλος (Αθήνα)

08:40 - 08:50
3D - Echo

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Μακαβός (Αθήνα)

08:50 - 09:00
Δεξιά κοιλία

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Ζαχαράκη (Κρήτη)

09:00 - 09:10
Ανεπάρκεια μιτροειδούς

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Η. Καραμπίνος (Αθήνα)

09:10 - 09:20
Ανεπάρκεια αορτής

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Θεοδόσης-Γεωργιλάς (Αθήνα)